• MiGato

Wynik tej ankiety był dla mnie szokiem. Ciebie też zaskoczy

Aktualizacja: 2 gru 2019

Z Instagrama znikają lajki. Co Ty na to? Jesteś za czy może przeciw?

Niedawno to samo pytanie zadałam w ankiecie na moim Insta Story. Jej wynik był dla mnie szokiem.

Na grafice zdjęcia z aparatu polaroid. Na zdjęciu neon. Przedstawia licznik polubień na Instagramie. Obok kartka papieru w kratkę, wydarta z zeszytu. Przyklejona taśmą klejącą typu skotch. Tekst na grafice: Tego się nie spodziewałam... Wyniki tej ankiety były dla mnie szokiem. Zaskoczą też Ciebie. Www.migato.pl.
Z Instagrama znikają liczniki "lajków". Co o tym myślisz?

Po 24 godzinach głosy rozłożyły się... Fifty-fifty. Dokładnie połowa głosujących cieszyła się perspektywą zniesienia dyktatu serduszek, podczas gdy reszta drżała na samą myśl o instaświecie bez like'ów.

Dlaczego pozornie niewinny temat polubień tak bardzo nas dzieli? Czy głosujący "przeciw" to influencerzy, dla których popularność zdjęć to waluta przetargowa w biznesowych negocjacjach? Czy głosujący "za" to aktywiści walczący o kruchą ludzką psychikę, dla której swojsko brzmiące "lajki" to mentalny koks?

Zdjęcie ekranu zwane screenshot. Na zdjęciu relacja insta story z Instagrama. Widać licznik polubień na Instagramie. Kobieta blondynka się zastanawia, wygląda na zaciekawioną. Tekst: Co myślicie o tym, że lajki na instagramie wkrótce mogą zniknąć? Jestem za, o nie.

A może wszystko jest dużo prostsze niż mogłoby się wydawać: zwolennicy like'ów dostają ich wiele, a przeciwnicy - dużo mniej?

Wydaje mi się, że temat jest bardziej złożony, a wszystkie uproszczenia - niesprawiedliwe.

Mnie samą kierunek, w jakim wieje instagramowy "wiatr zmian", stosunkowo cieszy. Wizja szczęścia mierzonego liczbą "lajków" jest mi obca.

Spodziewam się, że pociągnie to za sobą co najmniej 2 dobre zjawiska. No może trzy. Jakie konkretnie?

1. Zerwiemy z zupełnie niesłusznym przekonaniem, że "lajki" to miernik sukcesu. Otóż nie.

Dobry biznes oparty na mediach społecznościowych możesz zbudować, gdy masz garstkę followersów i nie pławisz się w "serduszkach". Kropka.

2. Przestaniemy rozdawać "lajki" automatycznie, kierując się mentalnością tłumu. Na pohybel konformizmowi. Koniec sugerowania się opinią większości - czas przestawić się na myślenie "manualne".

3. Może to cyniczne, może trochę perwersyjne, ale chętnie poobserwuję z boku panikę w influencerskim światku. I myślę, że nie ja jedna.


"Co dalej?" - zapytasz. Najpierw zabiorą nam "lajki", potem licznik obserwujących? A dlaczego nie. Może to szansa jedna na milion na nowe otwarcie w socialowym świecie? Zobaczymy. Żeby poznać przyszłość, wystarczy tylko poczekać.

A co Ty myślisz o likwidacji liczników polubień? Napisz w komentarzu! Jestem ciekawa Twojej opinii.

77 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie